NAGRODZONE WIDEOKLIPY
PL MUSIC AWARDS 2018

NAGRODZONE WIDEOKLIPY
PL MUSIC AWARDS 2018

Jury I edycji festiwalu PL MVA w składzie:
Anna Maliszewska, 
Konrad Aksinowicz,
Maria Apoleika,
Damian Sikorski,
Jędrzej Słodkowski
przyznało nagrodę Grand Prix festiwalu PL MVA i nagrody w kategoriach muzycznych: Hip Hop, Alternatywa, Pop, Muzyka Elektroniczna, Rock i Ostre Brzmienia, Folk, Extra oraz w kategoriach specjalnych: Ważny Przekaz i Debiut. 

Jury I edycji festiwalu PL MVA w składzie:
Anna Maliszewska, 
Konrad Aksinowicz,
Maria Apoleika,
Damian Sikorski,
Jędrzej Słodkowski
przyznało nagrodę Grand Prix festiwalu PL MVA i nagrody w kategoriach muzycznych: Hip Hop, Alternatywa, Pop, Muzyka Elektroniczna, Rock i Ostre Brzmienia, Folk, Extra oraz w kategoriach specjalnych: Ważny Przekaz i Debiut. 

GRAND PRIX FESTIWALU
PRO8L3M – Flary
 


Reżyseria - Piotrek Matejkowski
Zdjęcia - Kajetan Plis
Montaż - Kuba Tomaszewicz
Scenariusz - Gabriel Wołoszyn
Scenografia - Kuba Kiewicz / Odniechcenia
Produkcja - TRUSKAVKA

UZASADNIENIE JURY
Nagroda za stworzenie formy komunikacji z widzem. Granice świata wykreowanego przez autorów sięgają daleko poza ten teledysk. Fabuła wychodzi poza jego ramy, wkraczając w wyobraźnię oglądającego i sprawiając, że właściwa opowieść toczy się w głowie widza. To sam widz opowiada sobie historię, którą twórcy jedynie zarazili nas jak wirusem – wyobraża sobie, co było wcześniej, co mogło wydarzyć się później, wymyśla kolejnych bohaterów. Ten teledysk z zostaje z widzem na długo. Chce się go oglądać i odkrywać ciągle na nowo, by wciąż przeżywać go na nowo w głowie.

FORMA NAGRODY
Statuetka oraz nagroda rzeczowa od ATM System w postaci usług na wynajem sprzętu filmowego o wartości 5000 zł.

HIP HOP
PRO8L3M – Flary
 


Reżyseria - Piotrek Matejkowski
Zdjęcia - Kajetan Plis
Montaż - Kuba Tomaszewicz
Scenariusz - Gabriel Wołoszyn
Scenografia - Kuba Kiewicz / Odniechcenia
Produkcja - TRUSKAVKA

UZASADNIENIE JURY
Nie trzeba było rozpalać flar, by oświecić jurorów – od tego teledysku bije blask tak mocny, że decyzję podjęliśmy natychmiastowo i jednogłośnie. Kapitalny scenariuszowy pomysł formalny z rozegraniem tej historii w trzech różnych wariantach czyni obraz wyjątkowym, ale wrażenie robi też cała pieczołowicie wymyślona i zrealizowana reszta – zdjęcia, scenografia, kostiumy, no i gra aktorska. Uśmieszek Zofii Wichłacz śnił nam się ostatniej nocy.

FORMA NAGRODY
Statuetka

NOMINOWANI W KATEGORII HIP HOP
Rasmentalism feat. Otsochodzi - Moment
Reżyseria - Maciej Buchwald
Zdjęcia - Tomasz Gajewski
Montaż - Tomasz Kolak
Scenariusz -Maciej Buchwald
Scenografia - Maciej Sikorski
Produkcja - Alicja Jagodzińska Wonderland Pictures
 
Pokahontaz ft. Kaliber 44 - "404”
Reżyseria - Aleksander Kozłowski PRZEDMARAŃCZA
Zdjęcia - Aleksander Kozłowski
Montaż - Aleksander Kozłowski
Scenariusz - Aleksander Kozłowski
Scenografia - Aleksander Kozłowski
Produkcja - PRZEDMARAŃCZA
 
Ten Typ Mes - Wyględów
Reżyseria - Daniel Jaroszek
Zdjęcia - Filip Załuska
Montaż - Tomasz Mączka
Scenariusz - Daniel Jaroszek
Scenografia - Jakub Kiewicz, Czesiek Bekham, Dorota Kulawik / Od Niechcenia
Produkcja - Dominika Głuchowska, Janek Szczeniowski / MAKATA
 
TEDE & SIR MICH - DZIUP L.A.
Reżyseria - Jacek Graniecki & Bartosz Deja
Zdjęcia - Mateusz Strojewski
Montaż - Bartosz Deja
Scenariusz - Jacek Graniecki & Bartosz Deja
Scenografia - Ekipa NWJ
Produkcja - Jacek Graniecki
 
Kleszcz "Mówili mi"
Reżyseria - Radosław Bereś
Zdjęcia - Radosław Bereś
Montaż - Radosław Bereś
Scenariusz - Radosław Bereś, Łukasz Stępień
Scenografia - Radosław Bereś
Produkcja - Ace of Art

ALTERNATYWA
Drekoty Troskliwy
 


Reżyseria - Zuzanna Plisz

Zdjęcia - Kacper Fertacz
Montaż - Nikodem Chabior
Scenariusz - Zuzanna Plisz
Scenografia - Ewa Mroczkowska
Produkcja - HAKA Films: Tomasz Morawski, Wojciech Strzemiński

UZASADNIENIE JURY
Autorzy stworzyli przejmującą fabularną opowieść operując oszczędnymi emocjonalnie środkami w zaledwie kilkuminutowej formie. Jury doceniło stworzenie wiarygodnego baśniowego świata, doskonałą realizację techniczną, wykreowanie wspaniałych bohaterów, których losem widz autentycznie się przejmuje.

FORMA NAGRODY
Statuetka, oraz nagroda rzeczowa od Koi Studio na usługi wynajmu sprzętu filmowego o wartości 3000 zł.

NOMINOWANI W KATEGORII ALTERNATYWA
Chilli Crew - Pytam
Reżyseria - Sebastian Juszczyk
Zdjęcia - Paweł Maluśki
Montaż - Sebastian Juszczyk
Scenariusz - Sebastian Juszczyk
Scenografia - Cacy Group
Produkcja - Juzz Media
 
Mrozu - Flirtini Ikar
Reżyseria - Alan Willmann / Ania Bystrowska
Zdjęcia - Mikołaj Syguda
Montaż - Maciek Kozłowski
Scenariusz - Alan Willmann / Ania Bystrowska
Scenografia - Alan Willmann / Ania Bystrowska
Produkcja - Ola Pudło

Nosowska - Ja pas
Reżyseria - Jacek Kościuszko
Zdjęcia - Jacek Kościuszko
Montaż - Jacek Kościuszko
Scenariusz - Katarzyna Nosowska/Jacek Kościuszko
Produkcja - Iza Klein
 
Julian Uhu - AHA
Reżyseria - Andrzej Stepouois
Zdjęcia - Ignacy Ciszewski, Jakub Dylewski
Montaż - Andrzej Stepouois, Jakub Dylewski
Scenariusz - Andrzej Stepouois
Scenografia - Agata Witczak
Produkcja - Andrzej Stepouois
  
Blauka - Figle zuchwałe
Reżyseria - Olga Czyżykiewicz
Zdjęcia - Tomasz Gajewski
Montaż - Magda Pogoda
Scenariusz - Olga Czyżykiewicz / Blauka
Scenografia - Zuzanna Markiewicz
Produkcja - Blauka

POP
Kortez Dobry moment
 


Reżyseria - Agata Trafalska

Zdjęcia - Ola Przytuła
Montaż - Ola Przytuła
Scenariusz - Agata Trafalska
Produkcja - Ola Przytuła

UZASADNIENIE JURY
Trudno opowiadać o trudných emocjach w popowych teledyskach. Autorki uchwyciły depresyjny klimat piosenki w zaledwie kilku ujęciach. Doceniamy wykreowanie napięcia pomiędzy bohaterami, które oddaje treść utworu, przy zachowaniu minimalistycznej gry aktorów. Przy takim natężeniu emocji, łatwo o przesadę, ale tutaj to nie bohaterowie, ale świat zewnętrzny płacze – świetny pomysł.

FORMA NAGRODY
Statuetka, oraz nagroda rzeczowa w postaci vouchera do sklepu born2be na poczet kolejnego teledysku, wraz z zapewnieniem w ramach powyższego vouchera usług stylisty oraz making off teledysku.

NOMINOWANI W KATEGORII POP
Kayah i Zbigniew Wodecki Chwytaj dzień
Reżyseria - Roman Przylipiak
Zdjęcia - Patryk Kin
Montaż - Przemysław Chruścielewski
Scenariusz - Roman Przylipiak
Scenografia - Zuzana Sitkowska
Produkcja - Next Film
 
Kuba Badach - Jestem kimś
Reżyseria - Jacek Kościuszko
Zdjęcia - Jacek Kościuszko
Montaż - Jacek Kościuszko
Scenariusz - Jacek Kościuszko
Scenografia - Jacek Kościuszko
Produkcja - Sylwia Kościuszko FILM IMAGE
 
Sarsa - Motyle i ćmy
Reżyseria - Adam Romanowski
Zdjęcia - Adam Romanowski
Montaż - Łukasz Jaśniak
Scenariusz - Adam Romanowski
Scenografia - Anna Nowacka
Produkcja - Warsaw Production Team
 
Sylwia Grzeszczak i Liber – Dobre Myśli
Reżyseria - Olga Czyżykiewicz
Zdjęcia - Tomasz Gajewski
Montaż - Patrycja Piróg
Scenariusz - Olga Czyżykiewicz
Scenografia - Natalia Maria Mleczak
Produkcja - Alicja Jagodzińska Wonderland Pictures
 
Marysia Starosta - Dlatego
Reżyseria - Piotr Smoleński
Zdjęcia - Piotr Smoleński
Montaż - Piotr Smoleński
Scenariusz - Piotr Smoleński
Scenografia - Piotr Smoleński
Produkcja - Universal Music

MUZYKA ELEKTRONICZNA
MANOID feat. Josephine Philip Take Me


Reżyseria - Okime Emiko
Zdjęcia - Okime Emiko, operatorzy drona: Mateusz Gzik, Damian
Steporowski
Montaż - Okime Emiko
Scenariusz - Okime Emiko 
Scenografia - lustra "Tafla" oraz rzeźba „Nawa“: Oskar Zięta ( Zieta Prozessdesign )
Produkcja - Okime Emiko

UZASADNIENIE JURY
Twórcy pokazali nam magiczny, zaczarowany świat, bardzo introwertyczny, formalnie i kompozycyjnie interesujący i spójny z utworem. Doceniamy przełożenie sztuki – rzeźby Oskara Zięty na język filmowy.

FORMA NAGRODY
Statuetka oraz nagroda rzeczowa w postaci usługi studia Coloroffon na usługę koloryzacji klipu.

NOMINOWANI W KATEGORII MUYZKA ELEKTRONICZNA
NOSOWSKA & ZAMILSKA - Jeśli wiesz co chcę powiedzieć
Reżyseria - Jacek Kościuszko
Zdjęcia - Jacek Kościuszko
Montaż - Jacek Kościuszko
Scenariusz - Jacek Kościuszko
Produkcja - Iza Klein
 
JANKA - Zmiennicy dub
Reżyseria - Mateusz Wołoczko
Zdjęcia - Mateusz Wołoczko
Montaż - Piotr Kaliński
Scenariusz - Mateusz Wołoczko
Scenografia - Mateusz Wołoczko
Produkcja - U Know Me Records
 
Karolina Czarnecka - Mój pokój
Reżyseria - Karolina Czarnecka
Zdjęcia - Tomasz Czernicki
Montaż - Anna Dobrowodzka
Scenariusz - Karolina Czarnecka, Domi Grzybek, Marcin Władyka
Scenografia - Domi Grzybek
Produkcja - Tina's Tale
 
Bovska - Kimchi
Reżyseria - Bovska & Bartek Szadurski
Zdjęcia - Bovska
Montaż - Bartosz Szadurski
Scenografia - Bovska
Produkcja - Bovska

ROCK I OSTRE BRZMIENIA
Neuoberschlesien Fart


Reżyseria - Sławek Pietrzak
Zdjęcia - Paweł Grabowski
Montaż - Paweł Grabowski
Scenariusz - Sławek Pietrzak
Scenografia - JJW Studio Telewizyjne
Produkcja - S.P Records

UZASADNIENIE JURY
Nagroda za poczucie humoru i stworzenie śląskiego superbohatera - rockowego twardziela ratującego świat (choć, jak widać, ze śląską dziouchą nawet on nie ma szans). Doceniamy inteligentne nawiązanie do filmów gatunkowych –komiksowego neonoir, cyberpunku i komedii kryminalnej.

FORMA NAGRODY
Statuetka

NOMINOWANI W KATEGORII ROCK I OSTRE BRZMIENIA
Pogodno - Tak to teraz
Reżyseria - Sebastian Juszczyk
Zdjęcia - Paweł Maluśki
Montaż - Sebastian Juszczyk
Scenariusz - Sebastian Juszczyk
Produkcja - Juzz Media
 
Behemoth - God=Dog
Reżyseria - Dariusz Szermanowicz
Zdjęcia - Jakub Jakielaszek, Krzysztof Kozłowski
Montaż - Dariusz Szermanowicz
Scenariusz - Dariusz Szermanowicz, Adam Nergal Darski
Scenografia - Rafał Osiński
Produkcja - Grupa13 Sp. z o.o.
 
Kazik + Zdunek Ensemble - Zabiłem kolegę na poligonie
Reżyseria - Sławek Pietrzak
Zdjęcia - Kuba Jędrzejewski, Bartek Jankowski / 7pixels
Montaż - Kuba Jędrzejewski, Bartek Jankowski / 7pixels
Scenariusz - Sławek Pietrzak
Scenografia - SP RECORDS
Produkcja - Kuba Jędrzejewski, Bartek Jankowski / 7pixels
 
Riverside - Lament
Reżyseria - Tomasz Pulsakowski
Zdjęcia - Maciej Badach, Mateusz Socha
Montaż - Tomasz Pulsakowski
Scenariusz - Mariusz Duda, Krzysztof Bienkiewicz, Tomasz Pulsakowski
Produkcja - Sightsphere

FOLK
Kwiat Jabłoni Dziś późno pójdę spać


Reżyseria - Michał Gruszczyński, Katarzyna Sienkiewicz
Zdjęcia - Michał Gruszczyński
Montaż - Michał Gruszczyński
Scenariusz - Michał Gruszczyński
Scenografia - Alicja Kokosińska
Produkcja – Filmovar

UZASADNIENIE JURY
Prosta, skromna produkcja pozwalająca wyjść na pierwszy plan wdziękowi i naturalności wykonawców. Bardzo liczymy na więcej!

FORMA NAGRODY
Statuetka

NOMINOWANI W KATEGORII FOLK
Peter J. Birch - Melinda
 Reżyseria - Urszula Morga
Animacja: Bartosz Mikolajczyk
Montaż - Bartosz Mikołajczyk
Scenariusz - Urszula Morga
Produkcja - Esy-floresy studio animacji
 
Warszawskie Combo Taneczne - U Bronki wstawa
Reżyseria - Maciej Buchwald
Zdjęcia - Tomasz Gajewski
Montaż - Anna Gontarczyk
Scenariusz - Maciej Buchwald
Scenografia - Anna Łukasik, Dina Bienfait
Produkcja - Maciej Buchwald

EXTRA
Klementyna Umer - Nie poznaję siebie


Reżyseria - Olga Czyżykiewicz
Zdjęcia - Tomasz Gajewski
Montaż - Patrycja Piróg
Scenariusz - Olga Czyżykiewicz
Scenografia - Olga Czyżykiewicz, Tomasz Gajewski
Produkcja – Klementyna Umer

UZASADNIENIE JURY
Piosenka autorska nie jest gatunkiem, do którego łatwo nakręcić spójny z utworem obraz. Autorzy uchwycili charakter piosenki, wydobyli na zewnątrz świat wewnętrzny artystów - zarówno autorów utworu, jak i aktorów. Nieoczywista choreografia, świetna zdjęcia, inteligentna gra światłem sprawiają, że do tego teledysku chce się wracać.

FORMA NAGRODY
Statuetka 

NOMINOWANI W KATEGORII EXTRA
LoverBoy - W aucie się nie jara
Reżyseria - LoverBoy, Bartosz Szaruga
Zdjęcia - Bartosz Szaruga
Montaż - Bartosz Szaruga
Scenariusz - Bartosz Szaruga
Scenografia - Bartosz Szaruga
Produkcja - LoverBoy
 
Filharmonia Szczecin, Anna Sokulska i Antoni Zawol - Rzeczny blues z 1929 r.
Reżyseria - Dagmara Pochyła
Zdjęcia - Dagmara Pochyła
Montaż - Dagmara Pochyła
Scenariusz - Dagmara Pochyła
Scenografia - Dagmara Pochyła
Produkcja - Rabbit Hole Wytwórnia
 
Klub Komediowy feat. Radek Łukasiewicz Służba lesna
Reżyseria - Kobas Laksa
Zdjęcia - Kamil Płocki
Montaż - Kobas Laksa
Scenariusz - Kobas Laksa
Produkcja - Klub Komediowy

WAŻNY PRZEKAZ
Natalia Niemen Terra deflorata


Reżyseria - Olga Czyżykiewicz
Zdjęcia - Tomasz Gajewski
Montaż - Joanna Satanowska
Scenariusz - Olga Czyżykiewicz
Scenografia - Olga Czyżykiewicz
Produkcja – Natalia Niemen

UZASADNIENIE JURY
Forma popkulturowa, jaką jest teledysk, daje twórcom szansę na poruszenie w atrakcyjnie wizualny sposób tematów trudnych, czasem drastycznych. Lament Natalii Niemen po 30 latach od nagrania go przez Czesława Niemena jest jeszcze bardziej aktualny, wart jeszcze głośniejszego wykrzyczenia – człowiek nadal zdaje się nie wiedzieć, co czyni z planetą, na której żyje. Pomysł, by ten temat zilustrować kadrami nawiązującymi do malarskiego cyklu „Rozstrzelania“ Andrzeja Wróblewskiego jest nieoczywisty, a zarazem doskonały – zimne, statyczne zdjęcia zwiastujące koniec, schyłek, zagładę zderzają się z żarliwym wołaniem Natalii Niemen o opamiętanie się. Patos o sile zderzenia z TIRem.

FORMA NAGRODY
Statuetka oraz nagroda od firmy Heliograf - pod nazwą ŚWIATŁO NA..." dla producenta zwycięskiego teledysku, w postaci vouchera o wartości 3.000zł na wypożyczenie sprzętu oświetleniowego przy kolejnej realizacji.

NOMINOWANI W KATEGORII WAŻNY PRZEKAZ
SABINA Panowie w kapeluszach

Reżyseria - Filip Bojarski
Zdjęcia - Tomasz Wierzbicki
Scenariusz - Filip Bojarski, Tomasz Wierzbicki, Sabina Karwala
Scenografia - Joanna Viktoria Kolska
Produkcja - Konstancja Sawicka
 
Leszek Stanek - Lost boy
Reżyseria - Roman Przylipiak
Zdjęcia - Patryk Kin
Montaż - Rafał Jastrzębs ki i Roman Przylipiak
Scenariusz - Roman Przylipiak
Scenografia - Roman Przylipiak
Produkcja - Alicja Jagodzińska Wonderland Pictures
 
Solar feat. Quebonafide - Ostatni snap
Reżyseria - Grzegorz Radomski
Zdjęcia - Tomek Michalczewski
Montaż - Kuba Józefowicz
Scenariusz - Grzegorz Radomski i Daniel Wardziński
Scenografia - Grzegorz Radomski
Produkcja - ApoArt - Przemek Osiński
 
Maja Kleszcz - Odyseja
Reżyseria - Bartosz Piotrowski
Zdjęcia - Bartosz Piotrowski
Montaż - Wojtek Siara
Scenariusz - Bartosz Piotrowski
Kostiumy: Natasha Dziewit
Producent: Fonobo Label / MTJ; Producent wykonawczy: Wojtek Adamczyk
 
Reni Jusis - Tyyle miłości
Reżyseria - Ola Przytuła
Zdjęcia - Ola Przytuła
Montaż - Ola Przytuła
Scenariusz - Reni Jusis, Michał Przytuła, Tomasz Makowiecki
Scenografia - Michał Przytuła
Produkcja - Ola Przytuła, Michał Przytuła

DEBIUT
Julian Uhu - AHA


Reżyseria - Andrzej Stepouois
Zdjęcia - Andrzej Stepouois
Montaż - Ignacy Ciszewski, Jakub Dylewski
Scenariusz - Andrzej Stepouois, Jakub Dylewski
Scenografia - Andrzej Stepouois
Produkcja - Andrzej Stepouois

UZASADNIENIE JURY
To nie tylko festwalowy debiut, ale olśnienie całego festiwalu. Jurorzy dali się całkowicie zaczarować rzeczywistości, którą stworzyli autorzy klipu i zachwycili się kreatywnym podejściem do tragikomicznego zilustrowania piosenki o dramacie współczesnego człowieka – samotności w tłumie wirtualnych znajomych. Ta kreacja to coś więcej niż suma świadomie wykorzystanych popkulturowych cytatów – ten oniryczny świat jest tu zupełnie nową wartością, wyrażoną własnym językiem twórców klipu. Co tu nie jest doskonałe? Scenariusz, scenografia, kostiumy, zdjęcia, światło, kompozycje kadrów... Aha! I ta wspaniała choreografia rąk.

FORMA NAGRODY
Statuetka oraz produkcja kolejnego autorskiego videoclipu wraz z wkładem finansowym do 5.000 zł ufundowana przez Film Produkcja

NOMINOWANI W KATEGORII DEBIUT
Patrick the Pan - CHAM
Reżyseria - Alicja Wróblewska
Zdjęcia - Alicja Wróblewska
Montaż - Mateusz Golis
Scenariusz -Rafał Bieńko
Scenografia - Alicja Wróblewska
Produkcja - Pela Kujda / Kayax
 
Kwiat Jabłoni - Dziś późno pójdę spać
Reżyseria - Michał Gruszczyński, Katarzyna Sienkiewicz
Zdjęcia - Michał Gruszczyński
Montaż - Michał Gruszczyński
Scenariusz - Michał Gruszczyński
Scenografia - Alicja Kokosińska
Produkcja – Filmovar
 
Marzy Mi Się Yokohama - Gołębi puch
Reżyseria - Arek Tworus
Zdjęcia - Arek Tworus
Montaż - Wojciech Puś
Scenariusz - Olga Kowalska
Scenografia - Arek Tworus, Paweł Tomaszewski

Produkcja - Paweł Tomaszewski
Bovska - Autoreset
Reżyseria - Joanna Satanowska
Zdjęcia - Joanna Satanowska
Montaż - Patryk Kin
Scenariusz -Nikodem Chabior
Scenografia - Joanna Satanowska
Produkcja - Bovska
 
Bolewski | Tubis - Rozproszenie
Reżyseria - Marcin "Sosna" Sosiński
Zdjęcia - Marcin "Sosna" Sosiński
Montaż - Piotr Henryk Osak
Scenariusz -Piotr Henryk Osak
Scenografia - Marcin "Sosna" Sosiński i Katarzyna Stanisz
Produkcja - Studio KAPUSTA12 (STK12)

emp