SZKOŁA TELEDYSKÓW

SZKOŁA TELEDYSKÓW


NAKRĘĆ KLIP DLA RUBENSA, MARGARET ALBO SZARANA! - rusza nabór do Szkoły Teledysków!

Szkoła Teledysków PL Music Video Awards to unikalny projekt filmowy, którego uczestnicy stworzą wideoklipy dla uznanych artystów. Tym razem młodzi filmowcy będą pracować nad teledyskami do utworów Rubensa, Margaret i Szarana. Na każdym etapie projektu będą wspierani przez cenionych  twórców wideoklipów – Romana Przylipiaka, Marka Skrzecza i Maca Adamczaka. Nabór jest otwarty i potrwa do 27 kwietnia do 23:59. Projekt odbędzie się w maju i czerwcu w Łodzi i Warszawie.

SzkolaTeledyskow#Plaster#Poster_04_11zon

Wszystkie ręce na pokład!

Do projektu zapraszamy filmowców - wszystkich specjalności, których  wyłonimy w drodze ogólnopolskiego naboru. Szukamy,reżyserów (ek), operatorów (ek), montażystów (tek), ale swoje miejsce odnajdą u nas również kierowniczki i kierownicy produkcji, scenografowie, makeupistki czy scenarzyści. 

Szkoła Teledysków to istniejący od 2008 r. projekt skierowany do aspirujących twórców filmowych – już pracujących lub rozpoczynających swoją przygodę zawodową. Podczas 10 edycji projektu udział w nim wzięło 300 osób i powstało 28 wideoklipów.  W  Szkole Teledysków powstały teledyski m.in. dla Mery Spolsky, Coals, Bedoesa, Sorry Boys, Lordofonu, i wielu innych. Playlistę ze wszystkimi klipami można zobaczyć TUTAJ.

SZKOŁA TELEDYSKÓW KROK PO KROKU

Na projekt składają się zajęcia teoretyczne i praktyczne, uczące pracy w grupie oraz pełnego procesu tworzenia wideoklipów – od scenariusza, przez zdjęcia, montaż i postprodukcję. Do tej pory wiedzą z młodymi filmowcami dzielili się m.in. Konrad Aksinowicz, Jarosław Szoda, Grajper, Piotr Matejkowski, Agnieszka Kruk, Anna Maliszewska.  Po serii weekendowych wykładów, warsztatów i konsultacji uczestnicy w trzech grupach stworzą teledyski do jednego z zaproponowanych utworów Rubensa, Margaret i Szarana.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i nagrać krótkie wideo (do 60 sek.) uzasadniające udział w Szkole Teledysków.  Czego mogą spodziewać się uczestnicy? – Filmowcy do dyspozycji otrzymują profesjonalny sprzęt, pomoc logistyczną i budżet. Resztę pod okiem opiekuna artystycznego grupa musi zrobić… sama. Scenariusz, przygotowanie lokacji, pozyskanie aktorów i milion innych rzeczy, które są niezbędne na prawdziwych planach filmowych – podkreśla Wojtek Augustyniak, organizator Szkoły Teledysków PL MVA. Koszt udziału w projekcie wynosi 500zł ( płatne po zakwalifikowaniu się do projektu).

 

OPIEKUNOWIE ARTYSTYCZNI

Podczas 11 edycji Szkoły Teledysków mentorami grup będą: Roman Przylipiak – ceniony i uznany reżyser, twórca teledysków oraz wykładowca, Marek Skrzecz – wielokrotnie nagradzany reżyser teledysków i filmów dokumentalnych oraz Mac Adamczak – autor teledysków i widowiskowych obrazków dla świata reklam, który chętnie eksperymentuje z nowymi technologiami.

Zwieńczeniem projektu będzie uroczysta premiera wideoklipów na Gali Finałowej, podczas której uczestnicy zobaczą swoje prace na wielkim ekranie. Gotowe teledyski trafią też na oficjalne kanały artystów.

roman_3_11zon

Absolwent PWSFTviT w Łodzi oraz Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy, reżyser form fabularnych, eksperymentalnych i teledysków, za które otrzymał wiele wyróżnień i nagród — m.in. Yach za najlepszą reżyserię za „Far Beyond  the Heliopause” na 26 Yach Film Festiwal. Za swoją debiutancką fabułę „Jerry” otrzymał kilkadziesiąt nagród na całym świecie. Fabuła była dystrybuowana w polskich kinach w ramach cyklu „Najlepsze polskie trzydziestki”. Obecnie rozwija kilka projektów fabularnych.

skrzecz_5_11zon

Absolwent Akademii Filmu i Telewizji oraz Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy. Reżyser teledysków wielokrotnie nagradzanych Yachami i filmów dokumentalnych. Zdobywca Grand Prix festiwalu PL MVA w 2020 roku za teledysk Fisz EMADE „Nie za mile wiadomości”. „Amerykański sen” autorstwa Marka Skrzecza otrzymał nagrodę publiczności podczas 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego i znalazł się w zestawie najlepszych polskich filmów krótkometrażowych 2018. Obecnie reżyser pracuje nad scenariuszem debiutanckiego filmu fabularnego.

ADAMCZAK_1_11zon

Łączy świeżość, język młodych, zajawkę modą i technologią z warsztatem i ogładą doświadczonych wyjadaczy, nieposkromioną kreatywność z odpowiedzialnością produkcyjną. Cechuje go niepohamowany apetyt i ambicja. Portfolio Maca Adamczaka wyróżnia się teledyskami, w obrazie ważny jest dla niego rytm (sam jest basistą), jednocześnie tworzy widowiskowe obrazki dla świata reklamy i eksperymentuje z nowymi technologiami. W pracy i podczas tworzenia treatmentów wykorzystuje zarówno AI, jak i unreal engine czy virtual production. Nie ma dnia, by dla siebie samego nie stworzył pracy za pomocą nowoczesnych technologii.

margaret_2_11zon

Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, a zarazem jedna z najbardziej popularnych artystek młodego pokolenia. Na koncie ma pięć studyjnych albumów, w tym dwa — „Add The Blonde” i „Just The Two of Us” —  nagrodzone platyną. Jest także laureatką wielu branżowych nagród na czele z MTV Europe Music Awards oraz Eska Music Awards. 26 kwietnia 2024 to data premiery „Siniaków i cekinów”, czyli szóstego krążka — dwuczęściowego albumu koncepcyjnego, w którym artystka otwiera się przed fanami, pokazując szczegóły ze swojego życia w domu i na scenie.

rubens_4_11zon

Self-made man z krwi i kości. Jeden z najgłośniejszych debiutów muzycznych ostatnich lat na polskiej scenie muzycznej. Jego debiutancki album „Piosenki, których nikt nie chciał” był nominowany w 6 kategoriach do Fryderyka 2023, a singiel „Wszystko OK?” pokrył się platyną. Dotychczas wydane utwory zostały odsłuchane ponad 25 milionów razy we wszystkich serwisach streamingowych. Swój pierwszy, solowy koncert zagrał na Stadionie Śląskim przed ponad sześćdziesięciotysięczną publicznością jako support Dawida Podsiadło. 27 marca ukazała się pierwsza zapowiedź nowego albumu Rubensa, który jak sam enigmatycznie mówi artysta – będzie opowieścią o jego hiper wrażliwości. Opisy zdarzeń, postaci czy swoich emocji będą przedstawione czasami niemalże w sposób dokumentalny. 

szaran_6_11zon

Szaran to raper reprezentujący krakowską scenę hip-hopową. Pierwsze nagrania, które zostały opublikowane na jego kanale na YouTube, pojawiły się pod koniec 2019 roku. W styczniu 2023 roku nawiązał współpracę dystrybucyjną z Universal Music Polska, czego efektem stał się singiel ,,Ponad Blok". Numer spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem w środowisku a także został doceniony m. in. przez Winiego czy Solara. Singiel stał się też przepustką do branży rapowej, w wyniku czego Szaran stał się jednym z uczestników projektu ,,Hotel Maffija 3". Po udziale w tym wydarzeniu podpisał kontrakt fonograficzny z wytwórnią SBM oraz wydał "Ponad Blok EP". Muzykę Szarana charakteryzuje przede wszystkim różnorodne brzmienie oraz technika okraszona energią i dynamiką.

Rreportaże opisujące przebieg każdego z projektów z ostatnich 6 edycji:

  1. Making of 2021
  2. Making of 2020 
  3. Making of 2018 
  4. Making of 2017
  5. Making of 2016
  6. Making of 2015 

Organizatorem projektu jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych „Plaster”. 

plaster_11zon

Szkoła Teledysków PL Music Video Awards organizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Rozwój Sektorów Kreatywnych. 

CRPK_MKIDN_11zon

Partnerzy projektu:

Partner technologiczny - ATM System

Logo ATM SYSTEM RGB bez tła

Partnerzy: DK KADR, Sony Music, SBM Label, AOIA.  

Kadr_znak_podstawowy
SM_Horizontal_Oneline_RedandBlack_CMYK_Logo
aoia_black_web_11zon